Сон - важлива складова життя людини і займає майже третину всього життя.
У бонському трактаті з медицини Тибету (Бум-ши) снам приділялася важлива роль, особливо в розділі ворожіння і в діагностиці прихованих причин розладів. Якщо врахувати, що дисфункції енергії та дисбаланс дош зароджуються на тонкому рівні свідомості, а сни є проявом саме тонкого аспекту особистості, то сновидіння можуть відіграти дуже важливу роль у розпізнанні прихованих (тонких) причин хвороб та проблем, що лежать далеко в глибинах підсвідомості людини.
Під час неспання розум людини дуже активно зайнятий обробкою інформації зовнішнього характеру і, як правило, ігнорує тонкі, підсвідомі процеси, що відбуваються в глибині особистості, і це цілком виправдано.
Органи почуттів що неспроможні проникнути межі своєї компетенції, тут потрібні зовсім інші, тонші механізми пізнання, такі як інтуїція, ясність природного розуму, володіння тонкою енергетикою тіла тощо. Методи, що дозволяють усвідомити ці механізми та розвинути їх до рівня досконалості, називаються йогою. Різних йог існує багато, але в даному випадку йтиметься про йога сну, адже без відповідних знань і вмінь неможливо проникнути в глибинні закони природи і в таємні аспекти людської особистості.
Усередині тіла людини існують три головні канали та п'ять основних чакр, або центрів енергії. Центральний канал у тибетському Тантричному буддизмі називають Авандуді, його представляють блакитним чи синім (символ простору) і він проходить прямо посередині тіла. Починається цей канал в області промежини і закінчується в маківці голови, на цьому каналі розташовані п'ять чакр. Правий канал проходить у правому боці, називається Лалана, він червоного кольору, являє собою чоловічий аспект, лівий – у лівому боці, білий, називається Расана, жіночий аспект. Обидва канали починаються в районі пупкової чакри і закінчуються в лівій і правій ніздрі відповідно. Вважається, що свідомість та енергія звичайної людини, як правило, функціонують у двох бічних каналах, а лише уві сні, іноді, входить у центральний канал, але не на довго і не завжди це впізнається сплячим без відповідного досвіду.
Виходячи з такого розуміння, можна сказати, якщо людина навчиться керувати потоками своєї енергії у головних каналах, це, без сумніву, дасть їй великі можливості. Однак без духовної практики, активізована енергія в центральному каналі виявлятиметься не через мудрості, а через гіпертрофовані затьмарення, лише посилюючи його людину.
Сни, це унікальне явище в природі людини, вони є посередниками між нашими почуттями і підсвідомими чи прихованими процесами в глибині свідомості. Якщо виконувати практику, звану йогою сну, яка дозволяє усвідомлювати сни і спрямовувати енергію під час сну в центральний канал, можна знайти здатність як керувати снами, а й отримувати цілком реальну вигоду з цього процесу.
Сни поділяються на сни-враження, які просто відбивають нашу денну діяльність, на кармічні сни, які мають коріння у минулих життях, та на віщі сни. Віщі сни - особливі сни, саме вони доводять, що немає часу тільки в лінійному вимірі.
Сни-враження, зазвичай, відбивають денну діяльність, тобто. програють найбільш яскраві моменти у сприйнятті п'ятьма органами почуттів довкілля, також такі сни можуть багато разів переживати ту чи іншу емоцію. Такі сни немає великої цінності, оскільки є простою констатацією цілком звичайних подій чи психічної діяльності. Кармічні сни більш інформативні, за ними можна судити про багато прихованих причин, які так чи інакше впливають на нинішнє втілення, на здоров'я, на образ думки, на характер і переваги. Третій вид снів – віщі сни. Як правило, такі сни сняться під ранок або в момент пробудження, коли свідомість за час сну позбавилася фіксації на чуттєвих враженнях. Віщі сни найважливіші, адже вони не лише дають інформацію про майбутнє, а й допомагаю розібратися у справах сьогодення. Щоб відрізнити віщий сон від інших, треба не просто добре розбиратися в символіці сновидінь, але також мати великий досвід особистої практики в йозі сну, слід мати усвідомлене мислення не тільки наяву, а й уві сні.
ТРактування символіки віщих снів далеко не однозначні і перш, ніж винести судження з тієї чи іншої нагоди, слід врахувати багато різних факторів і мати розвинену інтуїцію. Без інтуїтивного прозріння взагалі неможливо якось розібратися в хитросплетіннях підсвідомих афектів, кармічних причин, емоцій тощо, проте сновидіння є саме таким "котлом", у якому можуть "варитися" різні явища. Тільки володіючи силою істиною духовної традиції, методами для усвідомленого сновидіння, великим особистим досвідом у усвідомленні природи снів, практик Дхарми чи цілитель може ясно розібратися у цьому аспекті життя.
Діагностика по снах досить умовна, на відміну від діагностики по пульсу або від діагностики за зовнішніми ознаками, але по снах можна діагностувати не просто окремі випадки чи проблеми на рівні тіла, а досить глобальні та масштабні події, що буває вкрай необхідно у певних обставинах.
У всіх тантрійських традиціях розроблено різні методи занурення у сон у тому, щоб практик міг запровадити енергію у центральний канал. Якщо йога сну стає успішною, сни можуть стати дуже важливою частиною духовної практики.
Багато попереджень, отриманих у снах, можуть як скоригувати перебіг подій, а й радикально змінити карму і навіть врятувати життя собі та близьким.